NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY    KONTAKT REGISTRACE  PŘIHLÁŠENÍ

VÝTVARKA

Barva (32)

Papír (101)

Textil (36)

Přírodniny (40)

Modelování (15)

Jiné materiály (54)

Lepení (17)


IQ HRY

RECEPTY

TIPY

TESTOVÁNÍ

KE STAŽENÍAKTUALITY


Knihex 10½
25.11.2020


Buchty a loutky online
25.11.2020

více aktualit ...
Autor: petra TND

BATIKOVANÁ VAJÍČKA

Takhle každý rok barvíme velikonoční vajíčka my. Pokud neznáte, vyzkoušejte! Je to velká zábava i pro maličké děti a trochu kouzlení a experimentování.

Potřebujeme:

  • vařená vajíčka (nejlépe bílá)
  • stará punčoška (silonka)
  • nit
  • lístečky, kytky


Pokud budete barvit klasickými potravinářskými barvami na vejce, tak jako my na fotkách, nejprve vajíčka uvařte. Vejce vložte do hrnce se studenou vodou, přiveďte k varu a vařte cca 7 minut. Pak ochlaďte ve studené vodě.
Pokud budete barvit v cibulových slupkách, červené řepě, čaji apod. tak pracujte se syrovými vejci a vařte až pak.

Děti zatím pošlete s košíkem natrhat drobné lístečky, kytičky. Skvěle vypadají sedmikrásky, kopretiny, tráva a řebříček a jitrocel...

Připravte si nastříkané nitky a punčochu na čtverečky cca 10x10cm. Vajíčka s dětmi otřete vodou a pomalu na ně skládejte natrhané kytka a lístečky, udělejte si z nich vlastní kompozice nebo vzory. na namočená vajíčka lístky pěkně přilnou a nalepí se. Přikládejte lístky hladkou lícovou stranou a kytičky středem na vajíčko (u sedmikrásek a kopretin se nám většinou na bílé vajíčko obtiskne i trochu žlutého pylu ze středu kytičky).

Teď to bude trochu náročnější na manipulaci :-) Nechte děti držet vajíčko s lístky a vy roztáhněte kousek punčochy, přetáhněte přes vajíčko, snažte se moc neposunout s lístky, punčochu stáhněte a pevně konce svažte nití.

Až budete mít takto zavázaná všechna vajíčka, rozmíchejte barvy a vajíčka do nich vložte. Po obarvení je vyndejte na talíř (pro každou barvu jiný, aby se nesmíchaly, neobtiskly) a nechte lehce okapat. Pak nastřihněte opatrně punčochu, vybalte z lístků vajíčka a na čistém talíři nechte zaschnout. Pak je můžete ještě nalešit, jak říkala moje babička. A to buď kouskem špeku nebo na ubrousek kápnutám olejem.

Hezké batikované velikonoce!VYTISKNOUT AKTIVITU  

KOMENTÁŘE

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat


Zatím nikdo nic nenapsal ...
O NÁS / BLOG / FOTOGALERIE (c) 2014 - 2021 testovanonadetech.com
MEDIA / PARTNEŘI / PODMÍNKY UŽITÍ / KONTAKT grafika: vatiklan.cz