NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY    KONTAKT REGISTRACE  KOŠÍK  PŘIHLÁŠENÍ
Facebook Instagram Pinterest Tiktok Youtube Linkedin

RECEPTY

Polévky (13)

Pomazánky (9)

Saláty (4)

Bezmasá jídla (28)

Jídla z masa (4)

Dezerty (47)

Cukroví (22)

Nápoje (7)

Domácí pečivo (11)

Ingredience (2)

Ostatní (3)

Články (4)

Zavařování (2)


IQ HRY

VÝTVARKA

TIPY

TESTOVÁNÍ

KE STAŽENÍAKTUALITY


OTESTOVÁNO BOLL
12.05.2022


Testování Boll
04.08.2021

více aktualit ...
Autor: dasa TND

MELOUNOVÝ DORT S MANDLOVÝM KRÉMEM

Nevíte si rady, jaký dort k 1.narozeninám? Nebo je jen horko či chcete pro děti něco osvěžujícího, lehkého, zdravého a přitom něco neobyčejného? Tak tento dortík je pro vás to pravé :-) Já ho zvolila právě kvůli tomu, že v době, kdy Vilémek slavil narozeniny bylo fakt horko!

Tento dort je dost variabilní. Jediné co určitě potřebujete, je meloun:-) Ostatní ovoce volte dle sezóny, co právě roste a nebo co máte prostě k dispozici a v případě, že ho bude jíst malé dítko, tak ohled berte na to, které ovoce už vyzkoušelo :-) Ve výčtu tedy uvádím ovoce, které jsem použila akutálně u tohoto dortíku. Co se týče zdobení, píšu vám zde dvě varianty, podle toho, kolik máte času a také pro jak staré děti to budete připravovat.

Potřebujeme:

 • menší meloun vodní červený 
 • mango
 • hroznové víno
 • banán
 • jahody
 • kuličky mochyně
 • párátka

Varianta 1 - krém:

 • 250 ml hrnek bílé kulatozrnné rýže (nejlépe však mléčnou rýži)
 • 500 ml rostlinného mléka (rýžové, jáhlové, mandlové...)
 • 1 polévková lžíce mandlového másla
 • špetka soli
 • 2 kávové lžičky práškového agaru (nebo agar ve vločkách)
 • karob (dle potřeby na obarvení krému)
 • rýžový sirup (volitelně, není potřeba zvláště u batolat)

Varianta 2:

 • smetana ke šlehání nebo kokosová šlehačka
 • troška moučkového cukru (nené nutný, jen ho občas přidávám a šlehačka lépe drží)

Postup:

Nejdříve je potřeba si připravit krém na zdobení dortu. Klidně můžete i den dopředu, ale minimálně tak hodinu, dvě, aby stihl i vychladnout. Krém ale samozřejmě použít nemusíte, stačí zdobit jen ovocem.

Vezměte suchou rýži (neproplachujte, tolik by pak nelepila), zalejte studeným mlékem, přidejte špetku soli. Já používám na tento krém buď domácí rýžové, jáhlové nebo mandlové mléko, můžete i kupované. Seženete ho ve zdravé výživě nebo i v DM drogerii.

Přiveďte rýži s mlékem k varu, pak zmírněte na co nejmenší teplotu, případně pokud máte plyn a rozptylku, tak podložte rozptylkou. Vařte cca 40 minut. Pozor, nemíchejte během vaření, rýže by se připalovala. Pouze jen kontrolujte , zda se nevyvařila tekutina. Pokud ano, přilejte trošku mléka.

Mezitím si připravte ovoce, kterým budete zdobit meloun. Já použila vykrajovátka kytiček a ty jsem udělala z plátků manga. Pak jsem přepůlila kuličky hroznového vína, banán je nakrájen na kolečka, z mochyně jsem vyloupala kuličky a rozkrájela na čtvrtiny. Vršek dortu je ještě dozdoben jahodami.

Po cca 40 minutách vaření rýže vezměte agar a rozmíchejte ho v trošce studeného mléka nebo i vody. Pak vlejte do horké rýže a za stáleho míchání nechte projít krátce varem. Pak přidejte ještě mandlové máslo. Nechejte trochu vychladnout a pak rozmixujte na hladký krém.  Pokud chcete i tmavý krém, vmíchejte do poloviny krému trochu karobu a promixujte. Před použitím krému se mi osvědčilo ho dobře vychladit. Pak jsem ho naplnila do zdobičky a rychle zdobila :-)

Teď přijde ta nejzábavnější část. Vezměte meloun, položte ho naplacato a ukrojte z každé strany kus (viz. foto níže). Ze začátku raději méně, ukrojit více můžete i později. Tímto si vytvoříte základnu a vršek dortu. Postavte meloun na jednu ukrojenou stranu a pak postupně okrajujte strany tak, že vám nakonec vznikne krásný melounový korpus :-)

Pak už stačí dát na pěkný podnos nebo talíř a rychle zdobit ať už připraveným krémem nebo jen šlehačkou. Pozor, pokud je horko, tak meloun pouští dost vody. Na zdobení stran jsem použila párátka. Ovoce jsem propíchla a pak napíchala do korpusu. Nebojte, děti hravě zvládnou, ale klidně jim pak ta párátka pomáhejte vyndávat. Vilémek třeba spořádaně začal sundávát mango i hrozny a párátek si ani nevšiml :-) :-)

Tento dort nedoporučuji dělat nějak moc odopřeu.Zvláště, pokud budete zdobit i krémem. Jelikož meloun pouští šťávu, tak by vám za nějakou dobu krém spadnul... Proto je dobré mít ovoce i krém vychlazené z lednice a pak už je to rychlovka :-)

Doufám, že pokud se do dortíku pustíte, že si pochutnáte a dáte nám vědět, jak se vám povedl!

VYTISKNOUT AKTIVITU

KOMENTÁŘE

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit nebo registrovatpetra
To je krásný dortík. Dášo, děkuji za tip, zanedlouho se bude hodit :-)
31.08.2015 21:46

O NÁS / BLOG / FOTOGALERIE / OBCH.PODMÍNKY (c) 2014 - 2023 testovanonadetech.com
MEDIA / PARTNEŘI / PODMÍNKY UŽITÍ / KONTAKT grafika: vatiklan.cz
Barion